Alergia
Wiosna to nasilony czas alergii wziewnych, pokarmowych, kontaktowych. Na szczęście większość z nich można opanować z pomocą dostępnych leków w formie tabletek lub aerozoli wziewnych. Wiele preparatów antyhistaminowych dostępnych jest również bez recepty. Jeżeli objawy uczulenia wystąpią na skórze w postaci wysypki czy zaczerwienienia, farmaceuta poleci odpowiedni żel lub krem. Można terapię uzupełnić preparatami ziołowymi.
Zioła stosowane celem zmniejszenia objawów alergii wziewnej to świetlik, miłorząb, ostropest plamisty, krwawnik pospolity czy pokrzywa. Badanie opublikowane w czasopiśmie Chinese Medicine w listopadzie 2015 r. wykazało, że zioła i akupunktura mogą być stosowane łącznie w leczeniu chorób układu oddechowego w tym alergii. Alergiczny nieżyt to stan zapalny nosa, zatok, uszu i gardła. Naturalne leki na alergię mogą stanowić alternatywny sposób leczenia nieżytu. Zioła najlepiej nadające się do leczenia alergii i różnych problemów z oddychaniem to: pokrzywa zwyczajna, imbir, krwawnik pospolity. Imbir oprócz zastosowań kulinarnych działa kojąco na układ trawienny i poprawia krążenie. Jest naturalnym środkiem przeciwhistaminowym i przeciwwirusowym. Podnosi również odporność.
Żel aloesowy wykazuje właściwości lecznicze i przeciwzapalne. Przyspiesza proces regeneracji i zapewnia ulgę w przypadku alergii skórnych. Olej kokosowy jest jednym z bezpieczniejszych domowych środków na alergie skórne u niemowląt i dzieci.
Alergię pokarmową może wywołać wiele produktów. Białka znajdujące się w żywności, trawie, kurzu domowym, sierści zwierząt są odpowiedzialne za objawy alergiczne. W przypadku łagodnych objawów bardzo skuteczne są zioła. Również dieta może być źródłem produktów zawierających związki antyalergiczne. Do tej grupy należy czosnek, cebula i zielone warzywa liściaste, a także owoce. Czarna porzeczka, dzięki zawartości flawonoidów i witaminy C skutecznie łagodzi objawy alergii. Witamina C hamuje uwalnianie histaminy z komórek i łagodzi stany zapalne. Reakcje alergiczne łagodzą: pokrzywa, nagietek, czarnuszka, rumianek, zielona herbata. Olej z czarnuszki to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków na alergie.
Badania wykazały, że podbiał pospolity łagodzi objawy kataru siennego na równi z lekami przeciwhistaminowymi nie powodując przy tym senności.
Zalecane jest przyjmowanie większej ilości wody, która pomaga nerkom usuwać alergeny. W przypadku reakcji alergicznych skórnych prysznic czy kąpiel łagodzą objawy skórne i eliminują alergeny z powierzchni skóry.
Naukowcy zaobserwowali, że wysokie dawki dożylnej witaminy C zmniejszają objawy alergii. Odkryli również, że z kolei niedobór witaminy C może nasilać dolegliwości. Alergik przede wszystkim powinien zadbać o swój układ immunologiczny. Pomagają w tym suplementy diety zawierające witaminę C i D, żelazo, selen, cynk oraz spirulinę. Na prawidłową produkcję przeciwciał ogromny wpływ ma kondycja przewodu pokarmowego. Warto wspomóc jego prawidłowe funkcjonowanie stosując probiotyki. Sięgając po preparaty ziołowe należy pamiętać o tym, że mogą wywołać uczulenia. Terapię warto zacząć od niewielkich dawek.
Małgorzata Zięba