sen - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

    Problemy ze snem to jedna z najczęstszych powodów wizyty pacjenta w aptece. Obok bólu i problemów trawiennych. Sytuacje sporadyczne kiedy nie można zasnąć lub sen jest przerywany zdarzają się każdemu. Przyczyną może być stres, przepracowanie, zmianowość pracy . Jeżeli takie sytuacje nie trwają dłużej niż kilka tygodni,  nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i mijają gdy sytuacja życiowa ulega normalizacji nie są problemem który należy leczyć. Problemy z zasypianiem, zła jakość snu czy problem z wybudzaniem mogą być związane z problemami zdrowotnymi. Depresja, nerwice, choroby tarczycy, bóle różnego typu, cukrzyca, wrzody żołądka i dwunastnicy, nerwice, choroby płuc, niedobory określonych witamin i minerałów zaburzają fazy snu. Bardzo ważna jest higiena snu. Czyli wywietrzona sypialnia, lekkostrawna kolacja, stałe pory odpoczynku. Warto o tym pacjentom przypomnieć. Przy bezsenności spowodowanej stresem, emocjami czy zmęczeniem można zastosować  leki ziołowe ( pod warunkiem braku przeciwwskazań, uczuleń) w formie tabletek lub herbatki.



W aptece dostępna jest cała gama preparatów roślinnych których zakup można rozważyć.  
Zalecane zioła to między innymi melisa, szyszki chmielu , dziurawiec czy korzeń kozłka lekarskiego.
  • Liść melisy-działa uspokajająco Stosowany jest w     zaburzeniach trawienia-działa przeciwskurczowo i zwiększą wydzielanie     soków trawiennych.
  • Korzeń waleriany- działa uspokajająco, tłumi silne     stany emocjonalne. Ma działanie przeciwskurczowe, dlatego stosowany jest     nerwicach.
  • Szyszki chmielu -działają uspokajająco na ośrodkowy     układ nerwowy i spazmolityczne na mięśniówkę przewodu pokarmowego.Innymi ostatnio     bardzo chętnie przyjmowanymi przez pacjentów  preparatami są te   zawierające doxylaminę . Do niedawna  substancja wydawana tylko na receptę     uważana jest za najmocniejszą z dostępnych w sprzedaży odręcznej.

Warto uzupełnić poziomy witamin z grupy B ( głównie B3, B5,B6,B9,B12) oraz witaminę D3 i E i magnez. Witaminy B regulują poziom tryptofanu który  wpływa na produkcję endogennej melatoniny.
Istotnym minerałem który warto zastosować  jest magnez wspomagający pracę układu nerwowego. W przypadku bezsenności przewlekłej o terapii decyduje lekarz. Należy pamiętać o tym, że preparaty ziołowe również mogą dawać  działania niepożądane. Nie prowadzą do uzależnienia ale w niektórych przypadkach mogą być przyczyną dolegliwości gastrycznych lub uczuleń.   Dziurawiec zawarty  w mieszankach ziołowych lub tabletkach może pod wpływem promieni słonecznych wywołać uczulenie czego konsekwencją jest wysypka. Mogą nasilać działanie leków antyhistaminowych, psychotropowych, hipotensyjnych i alkoholu.
Witaminy z grupy B  oraz preparaty wapnia nie powinny być przyjmowane na noc. Wymienione witaminy aktywują pracę mózgu i układ nerwowy i mogą utrudniać zasypianie. Wapń według ekspertów spowalnia  lub wręcz hamuje wchłanianie magnezu który jak już wcześniej wspomniano ma również  wpływ na wypoczynek nocny. Bezsenność bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przed wdrożeniem kuracji jeżeli tylko jest to możliwe należy ustalić przyczynę . Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wśród których można wybierać. Warto zaufać rekomendacji farmaceuty.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego