KOMARY I KLESZCZE - www.familypharm.pl

Punkt Apteczny Familypharm -  Inowłódz
Przejdź do treści

Menu główne:

Sposoby na KOMARY I KLESZCZE

Lato to czas wzmożonej aktywności wszelkich owadów latających. Również tych których ukąszenia  mogą skutkować poważnymi dolegliwościami. Komary w naszej szerokości geograficznej nie przenoszą poważnych chorób. Pojedyncze ukłucie to swędzący bąbel i lekki obrzęk, który znika po kilku dniach. Dolegliwości mogą być nasilone w przypadku osób uczulonych. Okład z zimnej wody lub powszechnie dostępne w aptekach żele z panthenolem czy aloesem przyniosą ulgę. W przypadku silnego świądu można zastosować leki antyhistaminowe aplikowane miejscowo lub doustnie. Zdecydowanie groźniejsze jest ugryzienie kleszcza w związku z możliwością przenoszenia różnych chorób. Najczęściej spotykane w Polsce to borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Bardzo niebezpieczne choroby niosące ryzyko wieloletnich powikłań.



Oprócz nich kleszcze mogą przenosić również babeszjozę, anaplazmozę, gorączkę Q, tularemię i inne rzadsze choroby. Oczywiście nie wszystkie  kleszcze są nosicielami chorób, ale ryzyko zakażenia istnieje. Dlatego tak ważna jest uważność. Po każdym kontakcie z kleszczem należy dokładnie obejrzeć ciało i usunąć go tak szybko, jak to możliwe. W aptece dostępne są różnego typu przyrządy ułatwiające taki zabieg. Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka. Zarówno w przypadku kleszczy jak i komarów warto stosować odstraszające repelenty. Egzamin zdaje noszenie odpowiedniego ubioru czyli długie rękawy i nogawki, jasne kolory. Warto rozważyć szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Gama środków odstraszających komary i kleszcze jest bardzo szeroka. Sprawdzają się zarówno naturalne jak i chemiczne metody.
Zastosowanie znalazły olejki eteryczne z trawy cytrynowej, lawendy, mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, goździków, eukaliptusa, cedru, bazylii i rozmarynu. Mogą być skuteczne. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę  rozcierając z kremem lub olejem bazowym (stężone mogą podrażnić skórę). Spełniają swoje zadanie również nakropione na ubranie lub użyte w dyfuzorach. Domowe metody to również pokrojona cebula lub roztarty czosnek. Z kolei świece lub pochodnie nasączone olejkami eterycznymi (np. z trawy cytrynowej) stworzą przyjemną atmosferę i odstraszą owady.

Sposoby chemiczne to głównie repelenty zawierające DEET lub ikarydynę. Dostępne są w postaci aerozoli i żeli ale również w elektrofumigatorach. Elektrofumigator to urządzenie elektryczne służące do odstraszania lub zwalczania głównie komarów, w pomieszczeniach. Działa poprzez podgrzewanie specjalnego wkładu, który uwalnia substancje owadobójcze lub odstraszające w postaci pary. Stosuje się również specjalne opryski ogrodów redukujące populację komarów czy kleszczy. Warto pamiętać o mechanicznych zabezpieczeniach jak moskitiery w oknach i drzwiach oraz siatki nad łóżkami. Ich  zastosowanie utrudnia dostęp komarom do osób znajdujących się wewnątrz domu.

Należy zdementować pewien mit powtarzany od lat jakoby witamina B, szczególnie witamina B1 (tiamina), odstraszała kleszcze poprzez zmianę zapachu potu. Brakuje jednak mocnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność tej metody. Warto skorzystać za to z pewniejszych, sprawdzonych patentów aby z latem związane były tylko przyjemne wspomnienia.



Małgorzata Zięba
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego