BÓL GŁOWY - www.familypharm.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

 

BÓL GŁOWY - KIEDY POWINIEN NAS ZANIEPOKOIĆ?

Bóle głowy mają różną etiologię, występują dosyć często i są jednym  z najczęstszych powodów szukania pomocy lekarskiej.
Przyczyną incydentalnych przypadków bólów głowy, takich z którymi mamy do czynienia co najmniej raz w życiu zwykle jest:
· Stres
·  Niedotlenie
·  Braki snu
·  Używki
 
Oczywiście nie są to wszystkie przyczyny. Sporadyczny, o umiarkowanym nasileniu ból,  utrzymujący się nie dłużej niż dobę nie powinien być powodem do niepokoju. Zwłaszcza, jeżeli uśmierzą go ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. Nadużywanie środków przeciwbólowych nie jest panaceum. Długotrwałe przyjmowanie analgetyków może skończyć się uzależnieniem.  W przypadku wielu poważnych chorób ból głowy jest tylko jednym z symptomów.

Dlatego należy zasięgnąć porady lekarza gdy bóle głowy powracają aby wykluczyć niektóre z nich:
 
·  nadciśnienie - nieleczone może prowadzić do wystąpienia udaru, zawału serca, niewydolności nerek. Czasami ból głowy i wysokie ciśnienie to pierwszy objaw guza nadnerczy.
· zmiany zwyrodnieniowe  odcinka  szyjnego kręgosłupa - powodują one przykurcz mięśni i związane z tym zaburzenia przepływu krwi do mózgu, które dają dolegliwości bólowe w okolicy potylicy. Zwłaszcza po   odchyleniu głowy w tył.
· stanu zapalnego zębów (zwłaszcza trzonowych) – z zatok szczękowych ból promieniuje na całą powierzchnię głowy.
· migreny i tętniaka mózgu – występuje nagły silny ból głowy, wymioty i podwójne widzenie.

W przypadku występowania bólów typu migrenowego (tak zwane pierwotne zespoły bólowe o nieustalonej przyczynie) utrudniających codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć zmianę trybu życia.
Dolegliwości pomoże zminimalizować lekkostrawna dieta, dotlenienie organizmu - wystarczą regularne codzienne spacery. Ważne jest również zadbanie o higienę snu i unikanie nadmiernego stresu.
Badania naukowe udowodniły iż część osób z bólem głowy reaguje na spożywanie czerwonego wina, żółtego sera, orzechów, czekolady, produktów przetworzonych. Warto ograniczyć używanie soli i bezwzględnie wykluczyć palenie tytoniu. Jako mniej znana przyczyna wymieniane są pasożyty i toksyny przez nie wydzielane. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie chociaż raz w roku diety odtruwającej, która pomoże organizmowi się z nimi uporać.
Standardowy ból głowy uśmierzy zwykle stosowany paracetamol, ibuprofen czy pyralgina w ogólnie przyjętych dawkach. Przed podjęciem decyzji, który preparat zastosować należy uwzględnić  przeciwwskazania  i działania uboczne. Ulgę przyniosą również masaże karku, zimne okłady, akupresura czy joga.
 
Domowe sposoby na ból głowy to chociażby:
·        Picie małymi łyczkami chłodnej wody (jeden litr w przeciągu godziny)
·        Głębokie wdechy
·        Moczenie stóp w zimnej wodzie
·        Ciepła kąpiel
·        Refleksoterapia – wg. tradycyjnej medycyny chińskiej cały obszar dużego palca u stopy odpowiada za obszar głowy. Jego masaż ma likwidować wszelkie rodzaje bólów głowy.
 
Bardzo istotne jest to, aby nie czekać na eskalację dolegliwości. Łatwiej jest wygasić ból w jego zalążku, niezależnie czy zastosujemy tabletkę przeciwbólową czy olejki eteryczne.  


Małgorzata Zięba
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego